egedesonses.com

‘Adım atmaktan çekinmeyeceğiz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin Suriye topraklarında güçlenerek Türkiye’ye tehdit oluşturmasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, “Adımlarımızı Afrin’de, Fırat Kalkanı ile Fırat Nehri’nin batısında Cerablus bölgesinde ve El Bab’a kadar nasıl attıysak, Fırat’ın doğusunda da bu adımları atmaktan hiçbir zaman çekinmeyeceğiz” dedi.

‘Adım atmaktan çekinmeyeceğiz’
10 Ocak 2019 - 16:42 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi.

“Türk Dış Politikasındaki Son Gelişmeler” hakkında dün TBMM Dışişleri Komisyonu’nu bilgilendiren Çavuşoğlu, ABD’li heyetle yapılan görüşmeler ve Türkiye’nin Suriye’deki yol haritasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Görüyoruz ki çekilme kararından ABD’yi vazgeçirmek için çaba sarfeden ülkeler de var. ABD içinde farklı sesler var. Tüm bunları konsolide etmeye çalışıyoruz. ABD’nin çekilme konusunda yaşadığı birtakım zorluklar var. Bir terör örgütüyle bu kadar iç içe olduktan sonra, bu kadar angaje olduktan sonra terör örgütünden ayrılmak o kadar da kolay olmuyor. ABD’nin karşı karşıya kaldığı zorluklardan biri bu.”

Çekilme zorluğu

ABD’nin askerlerini Suriye’den çekme kararını değerlendiren Çavuşoğlu, “Doğacak boşluktan terör örgütleri faydalanmasın. Ne DEAŞ, ne YPG/PKK. Bizim için hepsi aynıdır” dedi. Başka sorunların da ortaya çıkmaması için Türkiye’nin, bugüne kadar birlikte çalıştığı ortaklarıyla da süreci değerlendirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Bu anlamda Moskova ziyaretimizi zaten takip etmiştiniz, aynı şekilde İran ile de yakın temas içindeyiz. Seversiniz, sevmezsiniz yani bunu ABD ve diğer ülkeler için söylüyorum, İran da Suriye’de bir aktördür. Dolayısıyla, burada var olan aktörlerle yapıcı bir şekilde çalışmaya devam etmemiz lazım” diye konuştu.

Suriye’deki en önemli sürecin siyasi süreç olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, İdlib’deki mevcut durumun muhafaza edilmesinin önemine işaret etti. Rusya ve İran ile bu konuda birlikte hareket edildiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Sahada zorluklar var ama bunların üstesinden geliyoruz. Bir taraftan rejimin siyasi çözüm yerine askeri çözümü tercih etmesi, diğer taraftan sahada radikal grupların olması ki son zamanlardaki çatışmalar işimizi zorlaştırsa da bugüne kadar bu İdlib muhtırasının uygulanmasında sorun yaşanmadı. Bundan sonra da yaşanmasını arzu etmiyoruz” dedi.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER