egedesonses.com

BERGAMA’DA ASILSIZ HABER PANİĞE SEVK ETTİ

BERGAMA’DA ASILSIZ HABER PANİĞE SEVK ETTİ
29 Mart 2020 - 16:11 'de eklendi ve 3992 kez görüntülendi.

Bir internet sitesinde yer alan ve ne olduğu kim tarafından hangi amaçla çekildiği belli olmayan bir videoyu referans alarak yapılan “Bergama’dan korkutan görüntüler” başlıklı haber ilçe halkının panik olmasına sebep oldu.

Söz konusu haberde bir video yer alıyor. Videoda kim olduğu belli olmayan bir şahıs perşembe günü defnedilen sıradan bir cenaze işlemi görüntüsünü corona vakasından ölen bir kişinin cenazesi gibi lanse ederek cep telefonunun kamerasını da açarak “Bergama’da ölümler başladı” diyor. Bu görüntüler sanki Bergama’da corona hastalığından ötürü oluk oluk ölüm oluyor şeklinde algılandı.

Daha geçen gün Egedesonses’te Murat Karakaş’ın canlı yayın konuğu olarak ilk ağızdan açıklama yapan Bergama Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm Dr Osman Himmetoğlu hastanelerinde sadece 6 şüpheli vakanın yatmakta olduğunu belirtmiş ölü sayısının ise Kınık’tan bir (1) kişinin olduğunu açıklamıştı.

Kaldı ki bu görüntüdeki vakayı da diyelim ki corona şüphelisi olarak varsayarsak toplamda Bergama’da bu durumdan ölen kişi sayısı en fazla 2 oluyor.

Ölen şahıs Bergama’da yaşayan ama bir iş için İzmir merkeze gitmiş orada geçirdiği rahatsızlıktan ötürü hayatını kaybetmiş. Bu kişinin corona virüsü taşıdığından da şüphelenilmiş ve cenazenin defin işlemi sırasında önlem üst düzeye çıkarılmış.

Bu demek değildir ki Bergama’da coronadan ötürü bir sürü  insan ölüyor ya da ölecek…

Videodaki “Ölümler başladı” ifadesi ilçede yaşayan insanları kaçınılmaz bir son bekliyormuş algısı yaratıyor.

Bu paylaşım ya halkı paniğe sevk etmek için birileri tarafında kasıtlı olarak ortaya atıldı ya da cehaletten kaynaklanıyor.

Öte yandan uyduruk bir videoyu referans alarak Bergama’da ölümler başladı diye haber yapmak sorumlu yayıncılık anlayışıyla bağdaşmaz. Yetkilileri bu konuda “Halkı paniğe sevk etmek” suçunun işlenip işlenmediğinin araştırılmasına davet ediyoruz.

HALKI PANİĞE SEVK EDEN OLAY VİDEO AŞAĞIDA

Tedbirimizi alalım ancak panik yapmayalım..

Konuyla ilgili olarak bilgi olmak için az önce telefonla ulaştığımız Başhekim Osman Himmetoğlu bu tür haberlere itibar edilmemesini, yetkililerin bilgilendirmeleri dışındaki bilgilere inanılmaması istedi. Tedbirimizi alalım sokağa çıkmamaya çalışalım ancak panik de yapmmayalım halkı paniğe sevk edecek haberlere de itibar etmeyelim” diye konuştu.

Geçtiğimiz gün Egedesonses’te Murat Karakaş’ın konuğu olan başhekim Himmetoğlu’nun açıklamalarını izleyemeyenler bu linkten izleyebilirler.

Egedesonses Haber Merkezi..

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER