egedesonses.com

İzmir Ödemiş’te 15 Dakikalık Yağmur ve Dolu Tarım Arazilerine Zarar Verdi

Ödemiş te 15 dakikalık yağmur ve dolu tarım arazilerine zarar verdiİzmir in Ödemiş ilçesinde, fırtınayla birlikte gelen ve zaman zaman yerini doluya bırakan sağanak yağmur, kırsal 5 mahalledeki ekili alanlara ve meyve bahçelerine zarar verdi.

İzmir Ödemiş’te 15 Dakikalık Yağmur ve Dolu Tarım Arazilerine Zarar Verdi
12 Haziran 2018 - 22:29 'de eklendi ve 424 kez görüntülendi.
Reklam

Ödemiş’te 15 dakikalık yağmur ve dolu tarım arazilerine zarar verdi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, fırtınayla birlikte gelen ve zaman zaman yerini doluya bırakan sağanak yağmur, kırsal 5 mahalledeki ekili alanlara ve meyve bahçelerine zarar verdi.

Ödemiş’te, dün saat 19.00 sıralarında aniden sağanak yağmur başladı. Yağmur, bir süre sonra yerini doluya bıraktı. Toplam 15 dakika yağan yağmur ve dolu, Ödemiş’in kırsal mahalleri Konaklı, Bademli, Kemenler, Pirinççi, Emirli’de hayatı olumsuz etkiledi. Günün ilk ışıklarıyla birlikte de sağanak yağmur ve dolunun tarım arazilerinde verdiği zarar da ortaya çıkmaya başladı. Domates, biber, turşuluk salatalık ve karpuz ekili tarlalar ile meyve bahçeleri zarar gördü. Bademli Mahallesi’nde 40 yıldır çiftçilik yapan Cengiz Sarı, “Yağmurla karışık dolu, 15 dakikada ne varsa ne yoksa bitirdi. Tüm emeklerimiz boşa gitti. 6 dönüm arazimdeki erik ağaçlarında bulunan 45- 50 ton kadar ürünüm, ağaçların dibine döküldü. Kalanları ise berelendi. 4 dönümlük tarlamdaki turşuluk salatalık ve diğer sebzeler de aynı şekilde zarar gördü” diyerek, yetkililerden destek istedi. Sarı’nın eşi Emir Sarı da zararlarının çok büyük olduğunu belirterek, “Çoluğumun çocuğumun bütün geliri bu tarlalardaki mahsulden gelecekti. Ancak, yağmur ve dolu hepsini aldı götürdü. Başka da bir gelirimiz yok. Şimdi biz ne yaparız? Salatalık üretimi 40-45 gün sürüyor. Daha yeni ürün almaya başlamıştık ki böyle bir afet ile karşılaştık” diye konuştu. Köylülerden Hüseyin Kıran da “64 yaşındayım. Böyle bir hadiseyle hiç karşılaşmamıştım. Doğal afet nedeniyle hiçbir sebzemiz, meyvemiz kalmadı. Devletimizden yardım bekliyoruz. Ne yiyecek ne de satacak ürünümüz var. Elimizdeki kabaklar dahil hepsine dolu vurdu paramparça oldu. Tarımla uğraşan insanlarız. Devletten kredi çekiyoruz, kullanıyoruz. Ürünü alınca, yatırım tekrar kredi çekiyoruz. Şimdi kredi borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz? 8 dönüm arazide 55- 60 ton eriğim vardı ama ziyan oldu. Belki 5 ton kadar alt bölgelerden sağlam mahsul çıkar. Devletin yetkilileri gelip, burada zarar tespit çalışma yapması gerek. Yardım bekliyoruz” dedi.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER