egedesonses.com

İzmir’de 850 Bin Öğrenci Karnelerini Aldı

Kitap tanıtımlı karne töreniİZMİR de bugün 850 bin öğrenci, karnelerini alıp uzun bir yaz tatiline başlamanın heyecanını yaşadı.

İzmir’de 850 Bin Öğrenci Karnelerini Aldı
08 Haziran 2018 - 16:55 'de eklendi ve 480 kez görüntülendi.

Kitap tanıtımlı karne töreni

İZMİR’de bugün 850 bin öğrenci, karnelerini alıp uzun bir yaz tatiline başlamanın heyecanını yaşadı. Bornova Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulu’nda ise farklı bir heyecan vardı. Okulun 7’inci sınıf öğrencileri tarafından hazırlanıp, bastırılan ‘Atasözleri ve Deyimlerle Sofralarımız’ adlı kitap, satışa sunuldu. Öğrenciler, hazırladıkları kitapları İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve okulda okuyan öğrenciler için imzaladı. Satılan kitapların geliri, Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak.

İzmir’de, 2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi nedeniyle karne töreni düzenlendi. Karne töreni, bu yıl öğrencilerin 6’ıncı kitaplarını çıkardığı, Bornova ilçesindeki Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulu’nda, İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış ve İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin de katılımıyla yapıldı. 2014’ten bu yana her yıl farklı kitaplar hazırlayan ve basımını gerçekleştiren Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulu öğrencileri, bu yıl da farklı ve anlamlı bir kampanyaya imza attı. Öğrenciler, yıl boyunca emek vererek hazırladıkları ‘Atasözleri ve Deyimlerle Sofralarımız’ adlı kitabı okulda satışa sundu. Karne töreninde farklı bir heyecan yaşayan öğrencilere, Ömer Yahşi de destek verdi. Yahşi, 2014’ten bu yana hazırlanan kitaplar da dahil toplamda 3 bin kitabın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınmasını kararlaştırdı. Öğrenciler, törene katılan Yahşi ve İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış için kitapları imzaladı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi, “Dağıttığımız karnelerde takdir, teşekkür belgelerinin sayılarının çok olduğunu görünce, gelecek açısından ümidimiz daha da yükseliyor. Çocuklarımıza ciddi emek veren veli öğretmenlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Güzel bir projeye imza attılar, fedakarlık yaptılar. Bu ülke ve bu bayrağı, bu toprakları özelde ise Mehmetçiğimizi ne kadar sevdiklerine şahitlik ettik” dedi.

5 liraya satılan kitapların gelirinin öğrencilerin aldığı karar doğrultusunda Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacağını açıklayan Ömer Yahşi, “Ürünlerini hem bizlerin önüne çıkarıyorlar hem de elde edecekleri geliri Mehmetçiğe bağışladılar. Bu kadar hassas davrandıkları için tüm öğrencilerimizi alınlarından öpüyorum. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının daha kaliteli olması için, yöneticilerimiz ile birlikte bizler de okullarımızın donanımları ile fiziki imkanlarını güzelleştirmek için elimizde geleni yapacağız” diye konuştu. Kitapların bandrollü olarak satışa sunulduğunu vurgulayan Yahşi, “Bu projenin Türkiye’de güzel karşılık bulacağına eminim” dedi.

ÖĞRENCİLER GURURLU

Kitapları hazırlayan öğrencilerden Ceren İpek Bolçay, şimdiye kadar toplamda 6 kitap hazırladıklarını söyledi. Bu kitaplar hazırlanırken herkesin görevlerinin belli olduğunu kaydeden Bolçay, “Bize kelimeler verildi ve biz de bu kelimeleri Türk Dil Kurumu’ndan araştırdık. Sonra hocamız bunları düzenledi” diye konuştu. Yağmur Oral isimli öğrenci ise “Aslında çok kolaydı hazırlanışı. İş bölümü yaptık, herkes kendi görevini bildiği için hiçbir zorluk yaşamadık. Ortaokul öğrencisi olarak böyle bir projeye imza atmak çok güzel bir duygu” dedi. Öğrencilerden Sudenaz Zafer de “13-14 yaşlarında böyle bir çalışma içerinde yer almak harika bir duygu. Çok mutluyum. Bu duyguyu tatmak bizim için harika” diye konuştu.

Öğrencilerin hazırladığı kitaplar, yine kendileri gibi öğrenci olan diğer çocuklar tarafından alındı. Öğrenciler, kitaplarını imzalayarak arkadaşlarına verdi.

Tören, karnelerin dağıtılması ile son buldu.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER