egedesonses.com
Reklam

“Mahkeme karar verdi” dedi. Gönenç’ten yanıt bekleniyor.

“Mahkeme karar verdi” dedi. Gönenç’ten yanıt bekleniyor.
24 Mayıs 2017 - 17:15 'de eklendi ve 380 kez görüntülendi.

Son yerel seçimlerin ardından Bergama Belediyesine ait kısa adı Beta olan şirketin ortaklar kurulu başkanlığına getirilen AK Partili meclis üyesi Hakan Koştu (şimdi aynı zamanda ilçe başkanı) belediye başkanı Mehmet Gönenç tarafından 26 Ekim 2015 tarihinde görevden alınmıştı. Ardından konuyu mahkemeye intikal ettiren Koştu düzenlediği basın toplantısında mahkemenin kendisinin lehine karar verdiğini açılayarak başkan Mehmet Gönenç’in usulsüzlük yaptığını savundu. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in önümüzdeki hafta açıklama yapması bekleniyor.

 Koştu yaptığı açıklamada aşağıdakileri kaydetti: 

“Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in hukuksuz ve keyfi uygulamasına İzmir 6. İdare Mahkemesi dur dedi. Bergama Belediyesi iştiraki olan Beta Ulaşım Temizlik İnşaat ve Jeotermal Kaynaklar Turizm İşletmeleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’ in keyfi ve usulsüz uygulamalarından kurtulacak. 2014 yılı yerel seçimlerinden sonra Bergama Belediye Meclisinin 07.04.2014 tarihli ilk toplantısında 14/27sayılı karar ile Beta Ltd. Şti. ortaklar kurulu başkanlığına Ak Parti Meclis Üyesi Hakan Koştu seçilmiştir. Belediye’yi temsilen Belediye meclisince seçilen Hakan Koştu yaklaşık bir buçuk yıl bu görevi yürütmüştür.

Fakat ilerleyen zamanlarda Ak Parti Meclis Üyesi Hakan Koştu’ nun şirket ile ilgili şeffaf yönetim çerçevesinde bazı bilgi ve belgeleri istemesinden, incelemesinden rahatsız olan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç , son olarak meclis üyesi Hakan Koştu’ nun şirket yönetiminde müdür ataması esnasında çift imza önerisini kabul etmemiştir. Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ne hukuka ne de Bergama Belediye Meclisinin kararına aldırmadan 26.10.2015 tarihinde usulsüzlüklerine bir yenisini daha eklemiştir. Noter kanalıyla gönderdiği bir yazı ile ortaklar kurulu başkanı Hakan Koştu’ yu şirket yönetiminden uzaklaştırmaya çalışmıştır. Bu da yetmeyerek kendi meclis üyesi Ali Kahyaoğulları’ nı belediye şirketlerinin başına geçirmiştir.
5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 38. Maddesinde ‘Meclise ve Encümene başkanlık etmek’ belediye başkanının görev ve yetkileri arasında sayılmış olup; aynı kanunun ‘Toplantı ve karar yeter sayısı’ başlıklı 22. Maddesinde ; “Belediye meclisi, üye tam sayısının salt çoğunluğuyla toplanır ve katılanların salt çoğunluğuyla karar verir. Kararlar , meclis başkanı ve katip üyeler tarafından imzalanır ve bir sonraki toplantıda üyelere dağıtılır. “ hükmüne yer verilmiştir.
“Meclis kararlarının kesinleşmesi” başlıklı 23. Maddesinde ise, Belediye başkanının hukuka aykırı gördüğü meclis kararlarını, gerekçesini de belirterek yeniden görüşülmek üzere beş gün içinde meclise iade edebileceği, yeniden görüşülmesi istenilmeyen kararlar ile yeniden görüşülmesi istenip de Belediye Meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ısrar edilen kararların kesinleşeceği, Belediye Başkanının, meclisin ısrarı ile kesinleşen kararlar aleyhine on gün içinde idari yargıya başvurabileceği, kararların kesinleştiği tarihten itibaren en geç yedi gün içinde mahallin en büyük mülki idare amirine gönderileceği, mülki idare amirine gönderilmeyen kararların yürürlüğe girmeyeceği, kesinleşen meclis kararlarının özetlerinin yedi gün içinde uygun araçlarla halka duyurulacağı, hüküm altına alınmıştır.
Oysa ki Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in de bulunduğu 07.04.2014 tarihli Belediye Meclisi toplantısında, mevzuatta belirlenen usule uygun olarak alınan karar ile Meclis Üyesi Hakan Koştu’ nun Ortaklar Kurulu Başkanlığına seçildiği ve kararın kesinleşerek yürürlük kazandığı görülmektedir. Karar sonrasında Belediye Başkanı Mehmet Gönenç kararı meclise iade etmemiş veya herhangi bir şekilde idari yargıya götürmemiştir. Bir buçuk yıl aradan sonra Meclis üyesi Hakan Koştu’nun daha şeffaf bir idare için şirketi temsilen müdür atamasındaki çift imza uygulaması Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i rahatsız etmiş ve daha sonra hukuksuz olarak ve etik dışı bir uygulamayla Meclis üyesi Hakan Koştu’ yu ortaklar kurulu başkanlığından uzaklaştırmaya tevessül etmiştir.
Mehmet Gönenç’in , meclis kararlarının iadesi veya iptali için mevzuatta belirlenen usulü izlemeden , yürürlüğe girmiş bir meclis kararını keyfiyetle ve telaşla bir oldu bitti ye getirerek karar alamayacağı idare mahkemesince kararlaştırılmıştır.
Ak Parti Meclis üyesi Hakan Koştu, 2015 yılının ekim ayında Mehmet Gönenç’in başlatmış olduğu bu hukuksuz uygulamayı sona erdirmiştir. O dönem meclis toplantılarında yapılan uyarıları dikkate almayan Bergama Belediye Başkanı geçen zaman içerisinde usulsüz olarak şirketleri nasıl yönettiğini Bergama Halkına açıklamak zorundadır.”

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER