egedesonses.com
Reklam

Sanayi üretimi yüzde 6.7 yükseldi

Sanayi üretimi başta otomotiv olmak üzere gıda ve giyim hariç tüm alanlarda önemli yükselişler kaydetti. Yüzde 6.7 artan sanayi üretiminin 2.1 puanı helikopter ve diğer havacılık ürünleri üretiminden geldi

Sanayi üretimi yüzde 6.7 yükseldi
09 Haziran 2017 - 8:54 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Sanayi üretimi 2014 Ocak ayından bu yana en yüksek artışı gösterdi. Sanayi üretimi Nisan ayında başta otomotiv olmak üzere ulaşım araçları imalatı öncülüğünde ve hükümet teşviklerinin desteğiyle yüzde 6.7 tırmandı. Takvim etkisi arındırıldığında ortaya çıkan yüzde 6.7’lik büyümenin 2.1 puanı helikopter üretiminden geldi. Uzay araçları, gemi, bisiklet, motosiklet, uçak ve uçak malzemeleri, helikopter ve savunma sanayi ürünlerini içeren “Diğer ulaşım araçları imalatı” kalemi geçen yıl nisan ayına göre tam yüzde 133.9 tırmanış kaydetti. Yükseliş ise büyük oranda uçak, gemi ve uzay araçlarından ziyade helikopter üretimi kaynaklı oldu.

Özellikle savunma sanayii ağırlıklı helikopter üretiminin yanı sıra sivil amaçlı helikopter üretiminin de artış kaydettiği belirtiliyor. Otomotiv üretimini içeren motorlu kara taşıtı imalatı nisan ayında yıllık yüzde 19.6 artışla geçen aya göre daha iyi performans gösterdi ve sanayi üretimindeki artışa 1.4 puanlık katkı yaptı. Böylece ulaşım araçlarının toplam katkısı 3.5 puanı buldu.

YATIRIMLAR DA ARTIYOR

Gazete Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre Nisan ayı sanayi üretiminde, yıllık bazda sermaye (yatırım malı) ve dayanıklı tüketim mallarında sırasıyla yüzde 24.7 ve yüzde 16.2’lik geçen aydan güçlü artışlar olurken, enerji üretimi yüzde 7.5, aramalı üretimi ise yüzde 2.2 yükseldi. Dayanıksız tüketim malı üretimi gerileyen tek kategori oldu ve yıllık yüzde 2.5 düşüş gösterdi. Sanayi üretimindeki yıllık yükselişe en büyük katkıyı 3.8 puan ile sermaye malı yani yatırım malı üretimi yaparken, enerji üretiminin 1.1, dayanıklı tüketim ve ara malı üretimlerinin ise 0.8’er puan katkısı oldu. Dayanıksız tüketim malının katkısı ise 0.6 puan ile negatif etki yaptı.

BÜYÜMEYE YANSIYACAK

Nisan verisi sanayi üretiminde yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 1.8’lik artış ve mart ayındaki yüzde 2.8’lik artış ile kıyaslandığında büyümedeki ivmelenmenin de ikinci çeyrekte kuvvetli olacağını teyit etti. Ekonomi yönetimi yüzde 4.4’lük büyüme hedefinin artık daha ulaşılabilir hatta aşılabilir olduğunu belirtirken hem ekonomistler hem de uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize ediyorlar.

SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 6.7 YÜKSELDİ

OTOMOTİV SANAYİ ÜRETİMİ MAYISTA YÜZDE 23.5 TIRMANDI

Otomotiv ana sanayi üretimi mayıs ayında yüzde 23.5 artarak sektörün ihracat odaklı modellerinin etkisiyle geçen yılın sonundan bu yana süregelen üretim artışının sürdüğünü gösterdi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre otomotiv ana sanayi üretimi mayıs ayında yüzde 23.5 artarak 154.758 adede yükselirken, Ocak- Mayıs üretimi yüzde 22.4 artışla 727.997 adede çıktı. Üretimdeki kırılıma bakıldığında, otomobil üretimi mayısta yüzde 36.7 artarak 104.653 adede, Ocak-Mayıs’ta yüzde 41.1 artarak 506.747 adede yükseldi. Otomobil dışında hafif ve ağır ticari araç üretimi ise Mayıs’ta yüzde 2.7 artışla 50.105 adet, Ocak- Mayıs’ta yüzde 6 düşüşle 221.250 adet oldu.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER