egedesonses.com

Son dakika… Ordu’yu sel vurdu, denizde fındık adası oluştu… İşte son durum

Karadeniz sel felaketi yaşadı. En büyük zararı Ordu gördü. Ordu’nun Ünye ilçesinde Cevizdere Deresi’nin su seviyesinin yükselip taşması üzerine Karadeniz Sahil Yolu tedbir amacı ile kapatıldı. Fındıkta ise büyük kayıp yaşandı. Tonlarca fındık denize aktı. Öyle ki denizde bir fındık adası oluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bilgi aldı,

Son dakika… Ordu’yu sel vurdu, denizde fındık adası oluştu… İşte son durum
09 Ağustos 2018 - 8:52 'de eklendi ve 289 kez görüntülendi.
Reklam

Ordu’da sel felaketi yaklaşık 500 bin nüfusun yaşadığı alanda etkili oldu, 7 kişi yaralandı. 7 köprü yıkıldı, çok sayıda kişi de mahsur kaldı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaralanan 7 kişinin tedavilerinin devam ettiğini belirtirken, “100’e yakın mahallemizde ciddi hasar var. 7 ilçemiz, yaklaşık 500 bin nüfusun yaşadığı alan bu afetten etkilendi. Tesellimiz can kaybının olmaması” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketine ilişkin Ordu Valisi Seddar Yavuz ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’ı telefonla arayarak bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki bir köprünün yıkıldığını anımsatarak “Yedi köprü yıkılmış ama bununla ilgili tüm çalışmaları arkadaşlar yapıyor. Hasarlarla ilgili tüm maddi kayıplar devletimiz, hükümetimiz tarafından karşılanacaktır. Maddi hasar karşılanabilir, önemli olan can kaybıdır, Allah’a şükürler olsun bir can kaybımız söz konusu değil.” dedi.

FINDIK HASADI DENİZE AKTI

Kentte yaşanan sel felaketinde Fatsa, Perşembe ve Ünye ilçelerindeki bahçelerde yer alan tonlarca fındık denize aktı. İlçede hasat edilen, kurutulmak için bekletilen fındıklar, derelerde su seviyesinin yükselmesiyle olaşan selde sularına kapılıp denize kadar sürüklendi. Fındıkların Karadeniz sahilinde açıkta biriktiği gözlendi. Adacığı andıran fındıklar ilginç görüntü oluşturdu.

Son dakika... Ordu'yu sel vurdu, denizde fındık adası oluştu... İşte son durum

”ORDU’DA BUGÜN DE YAĞIŞ SÜRECEK”

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Ordu’da bugün de yağışların süreceğini söyledi.

Sürmeli, şunları söyledi:

”Karadeniz ve Ordu çevresinde bugün de günün büyük kısmında yağışlar sürecek. Miktarı dünkü kadar olmasa da, çalışmaları zorlaştıracaktır. Dolayısıyla Samsun, Sinop çevrelerinde bölgesel ama Ordu çevrelerinde daha kuvvetli olmak üzere gök gürültülü sağanak yağışlar bekliyoruz.

Yurt genelinde Karadeniz’in orta ve doğusu sağanaklar almayı sürdürüyorlar. Deniz suyu sıcaklığı son 10-12 yıl içinde çok büyük artışlar gösterdi. Akdeniz, Marmara, Ege, Karadeniz bu şekilde. Deniz suyu sıcaklığının bu kadar tırmanıyor olması çok büyük bir risk.

Dün hava 22, deniz suyu sıcaklığı 28 dereceydi. Bu da denizden çok ciddi destek ve kuzey rüzgarlardan şehir büyük bir yağış alıyordu. Bu yağışlar bugün de kesintilerle devam ediyor. Ancak önümüzdeki zamanlar için Karadeniz ve Akdeniz için böyle potansiyel tehlikenin olduğunu hatırlatalım.”

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER