egedesonses.com

Son dakika: Van’da korkutan deprem! AFAD şiddetini duyurdu, kısmen yıkılan bir ev var…

Son dakika: AFAD’tan gelen bilgiye göre Van’ın Özalp ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan deprem sonrası İçişleri Bakanı Soylu ve Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’den peş peşe açıklamalarda geldi. Bakan Soylu Van’ın Özalp ilçesindeki deprem sonrası merkezde hasar olmadığını duyurdu. Vali Bilmez ise köylerde yapılan incelemelerde bir evin kısmen yıkıldığını bazı evlerin ise hasar gördüğünü açıkladı.

Son dakika: Van’da korkutan deprem! AFAD şiddetini duyurdu, kısmen yıkılan bir ev var…
25 Haziran 2020 - 14:06 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Son dakika haberine göre AFAD tarafından yapılan açıklamada, Van’daki depremin 6.96 km derinlikte meydana geldiği belirtildi. Yaşanan depremin ardından bölgede yaşanan birçok vatandaş Van’da meydana gelen depremin şiddetine ilişkin araştırmalara başladı.

AFAD meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı. 

BAKAN SOYLU: KÖYLER TARAIYOR

Van’ın Özalp ilçesinde meydana gelen 5.4’lük deprem sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabı Tiwtter’dan açıklama yaptı. 

Bakan Süleyman Soylu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; 

“Van’da 13.03’de meydana gelen 5.4 büyüklüğünde depremde Özalp merkezde yapılan ilk taramalarda hasar gözükmüyor. Köyler de taranıyor. Şu ana kadar köylerden sadece bir evde kısmi yıkık ihbarı var. Gelişmeler Van Valiliği ve AFAD Başkanlığımızca kamuoyuna bildirilecektir. Geçmiş olsun” 

VALİ MEHMET EMİN BİLMEZ’DEN AÇIKLAMA 

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez deprem sonrası yaptığı açıklamada “Şu an için depremin merkez üssü Özalp ilçesinden bildirilen bir hasar yok. Ekiplerin araştırması sürüyor. Bir köyde bir ev kısmen yıkıldı, can kaybımız yok. Bazı köylerde hasar gören evler var. Bölgede hasar tespit çalışmalarına başladık.” ifadelerini kullandı. 

UZMAN İSİMDEN İLK YORUM

Gelen son dakika haberine göre merkez üssü Van’ın Özalp ilçesi olan 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Deprem profesörü Süleyman Pampal CNN TÜRK canlı yayınında Van’daki son  depremi şu sözlerle değerlendirdi: 

Yakın zamanda İran sınırında bir deprem meydana gelmişti. 2011 yılında Van’da meydana gelen deprem bu bölgedeki faylar üzerinden meydana geldi. Van’dan İran’a doğru giden faylar var. Bir de Çaldıran depremine neden olan faylar var. Bu faylar İran atımlı faylar. Van’ın bu bölgesi Türkiye İran sınırındaki aktif fayların bulunduğu 7’den büyük depremler üreten bölge. Bu bölgede son zamanlarda sık sık meydana geliyordu. Bu depremin sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Bu faylar 7 ve daha büyük depremler yaratma özelliğine sahip değil. 5 ve 7 büyüklüğü arasında depremler meydana gelebilir. Bölgedeki yapı türlerinin özelliği maalesef taş, kerpiç ve geleneksel yapı malzemeleri kullanılıyor. 5 ve 6 büyüklüğündeki depremlerde maalesef bu yapılar can kayıplarına neden olabiliyor. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER